Współwłasność samochodu a OC – jak na to wpływa?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Współwłasność samochodu a OC – jak na to wpływa?

Wykupienie OC jest obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego w Polsce samochodu. Ceny ubezpieczenia mogą być różne – jak wygląda kwestia współwłasności?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla zarejestrowanych w Polsce samochodów

OC to potocznie używany skrót ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Musi je posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Zadaniem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów ewentualnych szkód, które możemy spowodować na drodze. Przykładem może być stłuczka bądź kolizja, która powstała z naszej winy, w wyniku której doszło do uszkodzenia cudzego pojazdu. Na wysokość opłat wpływa wiele czynników – zarówno związanych z kierowcą, jak i samym pojazdem. Częstym sposobem na obniżenie kosztów jest zarejestrowanie samochodu na więcej niż jednego właściciela.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że brak opłaconego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wiąże się z wysoką karą finansową. Może ją nałożyć między innymi policja, organy służby celnej oraz straż graniczna, a także organy prowadzące rejestrację pojazdów. Jej wysokość jest zależna od rodzaju pojazdu oraz długości okresu braku ubezpieczenia OC – może wynosić od 170 do aż 7 800 złotych. W przypadku samochodów osobowych jazda bez OC do 3 dni wiąże się z karą 1 040 złotych, od 4 do 14 dni – 2 600 złotych, a powyżej 2 tygodni – 5 200 złotych.

Kto najczęściej decyduje się na zostanie współwłaścicielem pojazdu mechanicznego?

Osobami, które najczęściej podejmują decyzję o tym, aby zostać współwłaścicielem danego pojazdu mechanicznego, są młodzi kierowcy. Wynika to z zasad stosowanych przez firmy ubezpieczeniowe – osoby, które zdobyły prawo jazdy dopiero niedawno, są uznawane za bardziej narażone na spowodowanie szkód na drodze. Mniejsze doświadczenie przekłada się na podejmowanie bardziej ryzykownych decyzji, a także gorszą ocenę sytuacji.

Takie podejście jest poparte statystykami dotyczącymi bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierowcy w wieku 18–24 lat odpowiadają za dwukrotnie więcej wypadków (na 10 tysięcy osób) niż osoby w przedziale wiekowym 25–39. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe decydują się na nałożenie zwyżki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w przypadku młodych kierowców. Może być ona wyższa nawet o 30 procent w stosunku do standardowej corocznej składki ubezpieczeniowej. 

Czynniki, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej OC

Składka na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opłacana jest raz w roku – daną kwotę można uiścić jednorazowo bądź rozłożyć ją na raty. Podczas obliczania wysokości składki ubezpieczyciele mogą zwracać uwagę na szczegółowe kwestie, od których ostatecznie zależy wysokość ubezpieczenia OC.

Znaczący wpływ ma wspomniany już wyżej wiek kierowcy oraz czas, przez jaki ma prawo jazdy. Pod uwagę bierze się również:

  • przebieg historii ubezpieczenia (w tym punkcie chodzi głównie o szkody poniesione w ostatnich latach oraz bezszkodowość, na podstawie których ocenia się ryzyko),
  • posiadanie specjalnych zniżek,
  • miejsce zamieszkania oraz użytkowania danego pojazdu,
  • posiadanie innego rodzaju polis u wybranego ubezpieczyciela.

Wpływ na wysokość składki mogą mieć również czynniki związane bezpośrednio z pojazdem, takie jak jego rok produkcji, marka, model czy pojemność silnika. 

Zostanie współwłaścicielem pojazdu mechanicznego sposobem na niższe OC

Młodzi kierowcy muszą zmagać się z wysokimi składkami na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Istnieje jednak prosty sposób, który może pomóc w obniżeniu wysokości obowiązkowych składek. Wystarczy, że młody kierowca zostanie współwłaścicielem pojazdu mechanicznego, który do tej pory posiadał już jednego właściciela.

Jeżeli głównym właścicielem jest osoba, która posiada już pewne zniżki, przy obliczaniu wysokości składki na ubezpieczenie OC mogą one przejść na młodego kierowcę. W ten sposób uniknie on płacenia wysokich składek. W tym momencie warto również wspomnieć o korzyściach, jakie podjęta decyzja może przynieść w przyszłości. Będąc przez pewien okres współwłaścicielem pojazdu mechanicznego, młody kierowca równocześnie buduje swoją historię ubezpieczeniową, zyskując po drodze kolejne zniżki. Będą one obowiązywać również w przyszłości przy zakupie w pełni własnego pojazdu.

Spowodowanie stłuczki lub kolizji na drodze przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu

W przypadku doprowadzenia do stłuczki bądź kolizji na drodze, lub jakiegokolwiek innego zdarzenia, w którym ucierpi pojazd mechaniczny osoby trzeciej, zniżki na składki ubezpieczenia OC tracą obydwie osoby. W takim wypadku nie jest ważne, który ze współwłaścicieli doprowadził do wyrządzenia szkody. Wiąże się to z pewnego rodzaju ryzykiem, w wyniku którego dojść może do utraty cennej zniżki. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*