Ile czasu trwa rejestracja samochodu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ile czasu trwa rejestracja samochodu?

Od godziny do nawet 30 dni – ile tak naprawdę trwa rejestracja pojazdu? Skąd biorą się te rozbieżności? Jaką kwotę zapłacisz w urzędzie? 

Obowiązek rejestracji – jak to zrobić krok po kroku?

Na wstępie warto zaznaczyć, że rejestracja nowego pojazdu jest ustawowo obowiązkowa. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w Prawie o Ruchu Drogowym. Od momentu zakupu auta masz 30 dni na jego zgłoszenie do urzędu – pamiętaj, aby nie przekroczyć terminu miesiąca! W pierwszej kolejności udaj się do Wydziału Komunikacji i Transportu. Każdy powiat ma odrębny wydział, prawdopodobnie w starostwie powiatowym. Przed wizytą upewnij się czy masz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji. Będziesz potrzebował: 

  • dokumentu tożsamości,
  • poprzedniego dowodu rejestracyjnego  (jeśli kupiłeś samochód używany) oraz ważnych badań technicznych,
  • potwierdzenia własności pojazdu,
  • karty pojazdu,
  • starych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd był użytkowany w innym powiecie,
  • wniosku o rejestrację pojazdu, który powinien znajdować się w urzędzie.

Jeżeli sprowadzasz samochód z zagranicy, potrzebujesz dwóch dodatkowych dokumentów –  potwierdzenia opłaty podatku akcyzowego, a także dokumentu, który potwierdzi odprawę celną. Każdy z wyżej podanych musisz mieć ze sobą podczas rejestracji. Wówczas przedstawiasz je urzędnikowi, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces rejestracji. Następnie pozostaje opłata i jeszcze jedna wizyta po odbiór tablic i oznaczeń. 

Ile musisz czekać na wydanie dokumentów i tablic rejestracyjnych?

Przygotuj się na spędzenie w urzędzie około godziny. Średnio tyle czasu zajmuje wypełnienie i przedstawienie dokumentów urzędnikowi (doliczając kolejkę) oraz uiszczenie opłat. Po tym czasie otrzymasz także miękki dowód rejestracyjny, którym możesz posługiwać się podczas kontroli drogowych. Wraz z miękkim dowodem dostaniesz nowe tablice rejestracyjne i naklejki homologacyjne. Jednak na właściwy dowód rejestracyjny musisz nieco poczekać. Urzędowy termin wynosi dokładnie 30 dni – taką informację otrzymasz po zapytaniu pracownika Wydziału. W praktyce jest jednak inaczej. Już po tygodniu dowód powinien być gotowy. Nie musisz dzwonić czy osobiście pojawiać się w urzędzie, aby to sprawdzić. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Wytwórni Papierów Wartościowych, tam podasz numer rejestracyjny oraz 5 ostatnich znaków numeru VIN i już wiesz!

Jaki jest koszt rejestracji? Normy w roku 2020

W 2020 roku za rejestrację pojazdu musisz zapłacić dokładnie tyle ile w roku ubiegłym. Poniższa tabela przedstawia szczegółowy wykaz opłat.

Wysokość opłat za zarejestrowanie pojazdu

Opłata ewidencyjna  2 zł
Znaki legalizacyjne 12,50 zł
Dowód rejestracyjny 54 zł
Opłata za pozwolenie czasowe, na 30 dni 13,50 zł
Tablice rejestracyjne 80 zł
Nalepka kontrolna  18,50 
Łączny koszt rejestracji pojazdu 180,50 zł

Jak widzisz, jednorazowy koszt wynosi dokładnie 180,50 zł. Taką kwotę przygotuj więc przed pojawieniem się w Wydziale Komunikacji i Transportu. Kupiłeś auto od osoby, która była mieszkańcem tego samego powiatu? W ten sposób możesz zaoszczędzić prawie 100 złotych na rejestracji. Nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych oraz naklejki kontrolnej. Jak pokazują zawarte w tabeli dane, jest to koszt wynoszący 98,50 zł. Dochodzi do tego mniejsza opłata ewidencyjna, zamiast 2 złotych zapłacisz tylko złotówkę. Już pewnie obliczyłeś, że razem zaoszczędzisz 99,50 zł. 

Jest jednak druga strona medalu – opłaty mogą być nieco wyższe w kilku przypadkach:

  • jesteś właścicielem pojazdu, lecz nie możesz osobiście pojawić się w urzędzie. Przygotowujesz dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa. Podlega on opłacie skarbowej w wysokości 17 złotych,
  • brak karty pojazdu w samochodzie zarejestrowanym po 1 lipca 1999 roku. Tutaj dodatkowy koszt jest już nieco wyższy i wynosi 75,50 zł,
  • samodzielnie sprowadziłeś samochód z zagranicy, potrzebne jest tłumaczenie dokumentów i wydanie karty pojazdu, której koszt widzisz powyżej. Tłumacz przysięgły liczy sobie kilkadziesiąt złotych za stronę,
  • ostatni dodatkowy koszt nie jest przymusowy. Za indywidualne tablice rejestracyjne zapłacisz 1000 złotych!

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*