Jak zwiększyć szansę na sprzedaż auta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zwiększyć szansę na sprzedaż auta?

Sprzedaż pojazdu często wiążę się z długim oczekiwaniem na nabywcę. Co zrobić, aby szybciej sprzedać samochód na własną rękę?

Przygotowanie pojazdu do sprzedaży

Jesteśmy wzrokowcami, często na sklepowych półkach kupujemy oczami. Coś ładniej wygląda, jest elegancko zapakowane lub kolorowe, a więc pewnie lepsze. W przypadku samochodów jest podobnie. Potencjalny nabywca auta, zanim przejdzie do szczegółów, przegląda zdjęcia pojazdu. Kiedy widzi profesjonalnie wykonane fotografie, czystą karoserię bez skaz i świeżo wypraną tapicerkę, nie wybierze innej oferty. Podpowiadamy w kilku krokach, jak zadbać o samochód przed sprzedażą.

 • Przede wszystkim dokładnie umyj nadwozie, najlepiej na ręcznej myjni. Jeżeli lakier jest matowy, polerowanie będzie dobrym rozwiązaniem. Drobne zarysowania ukryj lakierem zaprawkowym.
 • Zaniedbana tapicerka, która ma plamy na materiale, nie jest dobrą reklamą. Zadbaj więc o wnętrze samodzielnie lub zleć to profesjonalistom. Pranie tapicerki, polerowanie deski rozdzielczej, nowe wycieraczki pod nogi – wszystko to wpłynie na lepszą ocenę pojazdu przez potencjalnego kupca.
 • Zadbaj o odpowiednie zdjęcia. Wysoka ostrość, kilka fotografii ze zbliżeniem na karoserię, które podkreślają jakość lakieru, odpowiednia pogoda, neutralne tło – to wszystko ma znaczenie dla potencjalnego kupca. Pamiętaj o wykorzystaniu limitu zdjęć gwarantowanych przez serwisy ogłoszeniowe.

Wizyta u mechanika może być kluczowa

Jeżeli nie chcesz przykrych sytuacji podczas sprzedaży, udaj się wcześniej do mechanika. Wielu kupców wybiera się na oględziny auta wraz ze znajomym ekspertem od motoryzacji. Może się okazać, że znajdzie on sporo drobnych usterek, o których nie miałeś pojęcia. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. Decydując się na sprawdzenie auta, wybierz fachowca innego niż zwykle, który obiektywnie sprawdzi stan samochodu. Mniejsze usterki, które nie wymagają wysokich kosztów, a poprawiają komfort jazdy, należy od razu usunąć. 

Przygotowanie ogłoszenia z niezbędnymi informacjami

Krótkie i treściwe ogłoszenie wizualnie zachęci potencjalnego kupca. Ściana tekstu nie jest dobrym rozwiązaniem. Podstawowe informacje warto wymienić jedna pod drugą, najlepiej w ten sposób:

 1. Marka
 2. Model
 3. Numer VIN
 4. Rok produkcji
 5. Przebieg
 6. Stan techniczny
 7. Historia serwisowa
 8. Okres ważności przeglądu i polisy.

Jeżeli samochód w ostatnim czasie przeszedł naprawę, wymieniano droższe części, jak rozrząd z kołem dwumasowym, turbinę czy amortyzatory, warto o tym napisać. Dodatkowo pokaż faktury lub paragony z serwisu, jako dowód wymiany, co z pewnością wyróżni Twoje ogłoszenie na tle innych. Tym zagraniem zwiększysz także zaufanie potencjalnego nabywcy.

Ustal realną cenę

Każdy chce za swoje wysłużone, dofinansowane auto otrzymać solidną zapłatę. Niestety realia są nieco inne. Skorzystaj z portali internetowych, aby sprawdzić, jak wycenione są podobne pojazdy. Możesz także udać się do profesjonalisty, który potrafi obiektywnie oszacować cenę samochodu na podstawie stanu karoserii, wnętrza pojazdu oraz na podstawie ekspertyzy mechanika. Dzięki temu sprzedaż samochodu z pewnością będzie szybsza. Oczywiście do wyceny eksperta warto kilkaset złotych dołożyć “tracąc” je przy negocjacjach z kupcem.

Wybór odpowiedniego portalu ogłoszeniowego

Internet jest idealnym miejscem do sprzedaży pojazdu. Można tam znaleźć wiele popularnych oraz mniej znanych serwisów ogłoszeniowych. Większość z nich oferuje darmowe wystawianie ogłoszeń. Można jednak wykupić dodatkowe opcje promocji. Dzięki temu sprzedawany samochód będzie pojawiał się jako jeden z pierwszych w wynikach wyszukiwania. Ponadto może wyświetlać się na każdej z przeglądanych stron. Takie “konto premium” przeważnie ma ograniczony okres ważności, często jest to 30 dni. Po tym czasie można wykupić kolejną promocję auta. Z pewnością tym sposobem zwiększysz szansę na jego sprzedaż.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*