W jaki sposób skutecznie sprawdzić stan sportowej skrzyni biegów?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W jaki sposób skutecznie sprawdzić stan sportowej skrzyni biegów?

Sportowe skrzynie biegów znacznie różnią się od tradycyjnej konstrukcji montowanych w samochodach przemysłowych. Poza odpowiednią eksploatacją wymagają również fachowego oka, które zna jej potrzeby i najczęstsze mankamenty.

Sportowa skrzynia biegów, znana również jako sekwencyjna lub półautomatyczna, znacząco różni się od przekładni stosowanych w seryjnych czterech kółkach. Kluczowym aspektem jest to, że zmianę biegów dokonuje się poprzez zmianę pozycji drążka zmiany biegów lub naciśnięcie łopatek przy kierownicy, bez konieczności naciskania pedału sprzęgła. Co stoi za tym udogodnieniem? 

Praca systemu opiera się na działaniu mikroprocesora, który automatycznie wciska i załącza sprzęgło w momencie, kiedy kierowca zmienia biegi, rusza z miejsca lub puszcza pedał gazu. Co ważne, początki tej innowacyjnej technologii sięgają do połowy lat 30. XX wieku, kiedy to kilka amerykańskich koncernów oferowało tę funkcjonalność. Pomimo mniejszej popularności w porównaniu ze skrzyniami automatycznymi, sekwencyjne rozwiązania wciąż spotykamy zarówno w kontekście codziennym, jak i sportowym. Do najważniejszych przykładów należą przede wszystkim bolidy Formuły 1.

Największą przewagą sportowych skrzyni biegów jest oszczędność czasu dzięki możliwości szybkiego przełączania się między kolejnymi biegami. Poza tym ta technologia redukuje do minimum wytracenie prędkości i obciążenie silnika podczas zmiany biegów. Dzięki temu zawodnicy nie tracą cennych sekund. 

Jak sprawdzić stan sportowej skrzyni?

Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość oleju. Branżowi eksperci wskazują, aby każdorazowo po zakończonym wyścigu wymienić płyny mechaniczne. Pozwoli to na monitorowanie potencjalnie nieoczekiwanych zmian; przede wszystkim opiłków żelaza, które powinny zwrócić uwagę na zużycie elementów układu. Jest to jeden z najczęstszych problemów.  

Kolejną wskazówką będzie wsłuchanie się w pracę skrzyni. Należy zadbać o jak najbardziej płynną technikę zmiany biegów. Nieodpowiednia, nieskoordynowana i zbyt późna reakcja kierowcy może wyrządzić sporą krzywdę elementom układu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas driftu kategorycznie odradza się dotykania dźwigni zmiany biegów.

Ile trwa średni termin ważności sportowych skrzyni biegów? W zależności od producenta będą to zazwyczaj dwa sezony dość intensywnego użytkowania. To właśnie po tym czasie musisz uważnie skontrolować najmniejsze ubytki i pęknięcia, które pojawiły się podczas intensywnej pracy układu. Żelazna zasada: im mocniejszy silnik, tym częściej dokonujemy przeglądu.  

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*