Jak wybrać ubezpieczenie auta?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać ubezpieczenie auta?

Kupno auta wiąże się między innymi z koniecznością ubezpieczenia go. Jednak jak wybrać ubezpieczenie, które będzie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy.

Ubezpieczenie obowiązkowe

Kupując samochód, musisz liczyć się także z kosztami ubezpieczenia. Bez względu na to, czy kupujesz nowe auto prosto z salonu, czy też decydujesz się na zakup samochodu używanego, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a niewykupienie go wiąże się ze sporymi karami.

Na czym dokładnie polega ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, czyli OC? Jest to nic innego jak polisa zabezpieczająca Cię na wypadek spowodowania kolizji lub szkody osób trzecich. Pamiętaj więc, że OC zapewnia ochronę finansową tylko poszkodowanemu. Jednak jak wybrać dogodną polisę ubezpieczeniową? Z pewnością narzędziem, które pomoże Ci w wyborze, jest porównywarka ubezpieczeń OC. Pokaże Ci ona wszystkie oferty ubezpieczycieli i pomoże w wybraniu tej najkorzystniejszej dla Twojego samochodu.

Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę sporo ofert, ale nie każda z nich będzie odpowiednia akurat dla Twojego samochodu. Dlatego też, jeśli wiesz już, jakie konkretnie auto chcesz kupić, to porównywarka ubezpieczeń może być bardzo przydatna.

Ubezpieczenie Autocasco

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku ubezpieczenie AC, czyli Autocasco, ponieważ polisa tego typu nie jest obowiązkowa. Mimo to warto zastanowić się na wykupieniem tego typu ubezpieczenia, ponieważ zabezpiecza Cię ono w przypadku każdej kolizji lub wypadku, nawet tego, który wydarzy się z Twojej winy.

Posiadając takie ubezpieczenie, koszty związane z naprawą Twojego samochodu pokrywa ubezpieczyciel. Ponadto z Autocasco pokryte zostaną także naprawy związane ze zdarzeniami losowymi na przykład z uszkodzeniem Twojego samochodu przez wandala, spadającym drzewem, gradem, zderzeniem ze zwierzęciem na drodze, kolizją z przedmiotem znajdującym się na zewnątrz pojazdu, a nawet kradzieżą Twojego samochodu.

Co ważne, ta polisa chroni również wyposażenie pojazdu. Jeśli więc zależy Ci na połączeniu obowiązkowej polisy OC z dodatkowym ubezpieczeniem AC, to warto wybrać ofertę łączącą w sobie ubezpieczenie OC AC.

Ubezpieczenia dodatkowe

Oprócz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej oraz ewentualnego wykupienia Autocasco warto rozważyć także inne ubezpieczenia, które będą dodatkowo chronić Twoje auto od nieszczęśliwych wypadków. Jednym z takich ubezpieczeń jest z pewnością ubezpieczenie opon.

Jeśli wykupisz taką polisę, to ubezpieczyciel zapewni Ci dojazd mechanika, który wymieni koło na zapasowe lub odholuje Twój samochód do warsztatu wulkanizacyjnego oraz opłaci koszty robocizny związanej z wymianą opony. Warto także rozważyć opcję zapewniające auto zastępcze. W zależności od tego, na który wariant tego ubezpieczenia się zdecydujesz, ubezpieczyciel zapewni Ci auto zastępcze na kilka dni po wypadku lub kolizji albo na cały okres naprawy uszkodzonego pojazdu.

Ponadto, jeśli wybierasz się na wakacje lub wyjazd służbowy poza granice kraju, to przydatne może okazać się również  ubezpieczenie samochodu w Europie. Zapewni Ci ono odszkodowanie w przypadku gdy Twój samochód na przykład zostanie skradziony lub uszkodzony poza Polską.

zdj. główne: Alessio Lin/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*